Archiwum bloga

Spotkanie autorskie z Markiem Sikorskim

Dnia 5.11.2013r Gminna Biblioteka Publiczna w Kornowacu zorganizowała spotkanie autorskie z Markiem Sikorskim pt. „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie historycznej zagadki.”
Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii oraz autorem wielu książek o zabytkach i dziejach kultury. 53 uczestnikom spotkania opowiedział o swojej najnowszej książce pod tytułem” Smok Wawelski w kręgu mitu i historii. ” Ze smokiem wawelskim wiąże się wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. Czytelnicy dowiedzieli się także, że już Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora-dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku.
Spotkanie bardzo zaciekawiło młodych uczestników a świadczyły o tym zadawane na koniec naszemu gościowi pytania.

Spotkanie autorskie z panem Markiem Szołtyskiem

Dniu 5 października w Bibliotece Publicznej w Kobyli odbyło się niezwykle sympatyczne i interesujące spotkanie z panem Markiem Szołtyskiem – autorem wielu poczytnych książek o Śląsku. Autor opowiadał o życiu codziennym Ślązaków,  ich mentalności  zwyczajach i obyczajach.

Autor przywiózł ze sobą swoje książki.  Uwagę zwracają dwie nowości – „Rok Śląski” oraz „Graczki – zabawy i zabawki śląskie”, w której m.in. jest instrukcja wykonania myszy z „taszentuchy”  czyli chusteczki do nosa, co także było zaprezentowane na spotkaniu.

W spotkaniu z panem Markiem uczestniczyło około 100 dzieci ze szkół podstawowych  z terenu gminy Kornowac. Po spotkaniu każdy z uczestników miał możliwość zakupu książek Marka Szołytska i zdobycia jego autografu.

Lekcja w Bibliotece

W czwartek 15 września grupa uczniów klasy I Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kobyli odwiedziła tutejszą bibliotekę. Dzieci zwiedziły pomieszczenia biblioteki, poznały regulamin a także dowiedziały się jak wypożyczać książki i czasopisma.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Pogrzebieniu

23 kwietnia 2010 r obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Pogrzebieniu. Specjalnymi gośćmi tego dnia byli przedstawiciele Biblioteki Śląskiej w Katowicach – zastępca dyrektora Maria Gutowska oraz instruktor Lidia Przybylska.