Marek Szołtysek o zabawkach i zabawach śląskich

28 listopada Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie autorskie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kobyli z wybitnym znawcą śląskiej tematyki – Markiem Szołtyskiem. Pan Marek w sposób niezwykle barwny i ciekawy przedstawił dzieciom graczki, czyli zabawki i zabawy śląskie. Uczniowie dowiedzieli się jak po śląsku nazywa się słoń, wielbłąd, osioł, zając czy robak. Dowiedzieli się także, z czego dawniej robiono np. piłki, lalki itp. Kiedyś dzieci zabawki wykonywały najczęściej samodzielnie. Podczas prezentacji Pan Marek Szołtysek pokazał uczestnikom jak można się bawić zwykłą materiałową chusteczką do nosa i zrobić z niej szmacianą mysz. Na koniec autor wielu poczytnych książek o Śląsku interesująco i ciekawie opowiedział o śląskich obyczajach, tradycjach i kulturze. Radości podczas spotkania było co nie miara!