Archiwum bloga

Wyniki konkursu

Rozstrzygnęło konkurs na Pisankę Wielkanocną zorganizowany przez Wójta Gminy Kornowac oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Kornowacu. Na konkurs wpłynęło 166 prac. Komisja wybrała z II, III i IV kategorii wiekowej po 3 prace:

I kategoria (przedszkolaki i dzieci młodsze) – zostały wyróżnione wszystkie przedszkola biorące udział w konkursie

II kategoria (uczniowie szkół podstawowych kl. I – III)

Kamila Bednarska

Emilia Czerkawska

Krzysztof Wziontek

III kategoria (uczniowie szkół podstawowych kl. VI – VI)

Aleksandra Filip

Michał Kotewicz

Julia Kowalska

IV kategoria (młodzież gimnazjalna i starsi)

Klaudia Depta

Łukasz Ziental

Paulina Zygmunt

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 7 kwietnia o godz. 15.30 podczas Kiermaszu Potraw i Ozdób Wielkanocnych w Domu Kultury w Kobyli.

 

Regulamin VII Konkursu Wielkanocnego

Regulamin VII Konkursu Wielkanocnego na
„Pisankę Wielkanocną”
Organizatorem konkursu na Pisankę Wielkanocną jest Wójt Gminy Kornowac
i Gminna Biblioteka Publiczna w Kornowacu
Cele konkursu:
 • propagowanie folkloru i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi
 • pobudzanie inwencji twórczej i fantazji w zakresie wykonywania pisanek wielkanocnych
 • kształtowanie aktywnej postawy uczniów wobec sztuki i tradycji kulturowej, związanej z obrzędami okresu Wielkiej Nocy
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych uczniów
 • promowanie twórczości dziecięcej
Udział w konkursie może wziąć każdy chętny. Uczestnicy konkursu mają zadanie wykonać tradycyjne pisanki wielkanocne. Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pisankę w dowolnie wybranej technice i dowolnej wielkości.
Przedmiotem konkursu są wyłącznie formy przestrzenne – obowiązuje kształt jaja.
Przy ocenie prac najwyżej punktowana będzie: samodzielność wykonania, indywidualność, stopień trudności techniki, wyobraźnia, pomysłowość, staranność i dbałość wykonania, ogólne wrażenie artystyczne oraz oryginalność.
Kryteria wyboru prac:
wykonawcy prac podzieleni zostaną na cztery grupy wiekowe:
 • I grupa – przedszkolaki i młodsze dzieci
 • II grupa – uczniowie kl.  I-III szkół podstawowych
 • III grupa- uczniowie kl. IV-VI szkół podstawowych
 • IV grupa – młodzież gimnazjalna i starsi uczestnicy
Prace powinny być oznaczone twardą metryczką mocno przytwierdzoną do pisanki, zawierającą następujące informacje:
 • imię, nazwisko, wiek, klasa twórcy pisanki
 • nazwę placówki
Nadesłanie prac na konkurs jest równoważne z wyrażeniem zgody na wystawienie pracz z podaniem danych osobowych twórców oraz nazw placówek uczestniczących w  konkursie na stronie internetowej instytucji.
Termin złożenia prac do 3 kwietnia 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kobyli, filii w Pogrzebieniu oraz sekretariacie Urzędu Gminy w Kornowacu.
Nagrody:
Z każdej kategorii wiekowej zostaną wyłonione prace, które zostaną nagrodzone.
Nagrody zostaną wręczone na Kiermaszu Wielkanocnym.

Spektakl „Skradzione mądrości”

2 czerwca Teatr Maska z  Krakowa z okazji Dnia Dziecka wystąpił w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kornowacu ze spektaklem „Skradzione mądrości”, który obejrzało około 90 przedszkolaków z Rzuchowa, Łańc i Kobyli.

Przedstawienie opowiadało historię Skrzata, który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym „symbolem mądrości”, Skrzat postanawia go odzyskać. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbuje rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się  niezbędna. Razem ruszają pokonać Sowę, a przy okazji nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek zostaje schwytany przez Sowę, Skrzat musi stawić jej czoła sam. Wyzywa ją na pojedynek z wiedzy o książkach, który wygrywa. Skruszona Sowa dowiaduje się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać – wystarczy skorzystać z biblioteki. Donek postanawia więcej czytać, żeby być mądrzejszym.

          Spektakl  podkreślił potrzeby nauki czytania przez dzieci oraz szereg możliwości wynikających z obcowania z literaturą. Dzieci dowiedziały się, że książki mogą nie tylko dostarczać im potrzebnych informacji, ale mogą zapewnić  rozrywkę czy też przenieść  w odległe i magiczne krainy. Dzieci żywiołowo reagowały na grę aktorów, których występ nagrodziły gromkimi brawami. Przedszkolaki zwiedziły również bibliotekę, zapoznając się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników.

 

Zaproszenie do obejrzenia wystawy

W budynku Biblioteki w Pogrzebieniu i Kobyli można oglądać pokonkursową wystawę Palm Wielkanocnych. Wystawa będzie czynna do 1.04.2016 roku w godzinach prac bibliotek. Zapraszamy!

 

 

Konkurs

Palma

Regulamin VI Konkursu Wielkanocnego

Regulamin VI Konkursu Wielkanocnego na

Palmę Wielkanocną”

Organizatorem konkursu na Palmę Wielkanocną jest Gminna Biblioteka Publiczna w Kornowacu.

Konkurs objęty jest patronatem  Wójta Gminy Kornowac.

Cele konkursu:

-popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą

-rozbudzanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży

-przekaz wartości i tradycji ludowej

Udział w konkursie może wziąć każdy chętny. Uczestnicy konkursu mają za zadanie

wykonać tradycyjne palmy wielkanocne. Polecana technika wykonania: materiały naturalne: bukszpan, bazie, suche kwiaty, wydmuszki, wstążki, bibuła itp. Palma musi wynosić minimum 50cm wysokości.

Przy ocenie prac najwyżej punktowana będzie: samodzielność wykonania, indywidualność, stopień trudności techniki, wyobraźnia, pomysłowość, staranność i dbałość wykonania.

Kryteria wyboru prac:

wykonawcy prac podzieleni zostaną na cztery grupy wiekowe:

 • I grupa – przedszkolaki i młodsze dzieci
 • II grupa – uczniowie kl.I-III szkół podstawowych
 • III grupa- uczniowie kl.IV-VI szkół podstawowych
 • IV grupa – młodzież gimnazjalna i starsi uczestnicy

Prace powinny być oznaczone twardą metryczką mocno przytwierdzoną

do palmy, zawierającą następujące informacje:

- imię, nazwisko, klasa twórcy palmy

-nazwę placówki

Nadesłanie prac na konkurs jest równoważne z wyrażeniem zgody na wystawienie prac z podaniem danych osobowych twórców oraz nazw placówek uczestniczących w konkursie na stronie internetowej instytucji.

Termin złożenia prac do 18 marca 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kobyli, filii w Pogrzebieniu.

Nagrody:

z każdej kategorii wiekowej zostaną wyłonione prace, które zostaną nagrodzone.

 

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE.

 

MiPBP w Raciborzu zaprasza

thumb.html

MiPBP w Raciborzu zaprasza

nie można

Zajęcia z dziećmi

Lampiony aW najbliższy piątek 27.11.2015 roku zapraszamy na warsztaty plastyczne. Będziemy wykonywać proste lampiony ze słoików, które pomogą stworzyć przyjemnym akcentem długich jesiennych wieczorów.

Od godziny 15.00 do 17.00 w bibliotece odbędą się warsztaty, zaś od 17.00 – 19.00 w świetlicy odbędzie się zabawa andrzejkowa organizowana przez GOK.  Zapraszamy!

Spotkanie z pisarką

91Dlaczego warto czytać książki?-takie pytanie zadała pani Jolanta Reisch-Klose dzieciom zebranym na spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kornowacu w dniu 12 listopada. Autorka książeczek dla najmłodszych przedstawiła przedszkolakom z Kobyli i Łańc oraz dzieciom z klas I-III ze szkoły w Kobyli pokrótce treść swoich książek „Przygody kropelki Amelki”, „Wielka przeprowadzka fasolki Karolki”, „Ćma Beatka szuka mamy”. Pisarka przybliżyła najmłodszym korzyści płynące z czytania książek. Młodzi słuchacze po wysłuchaniu trzech opowiadań mogli już odpowiedzieć na zadane na początku pytanie: że czytanie uczy nowych rzeczy, poszerza wyobraźnię oraz” leczy”smutek czy nudę. Nie zabrakło również ćwiczeń na kreatywność, przedszkolaki miały bowiem za zadanie opowiedzieć historię na podstawie ilustracji z bajek.

Miłym akcentem było zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy, pomagającej zrozumieć otaczający je świat. Wystarczyło zamknąć oczy, by wyobrazić sobie padający deszcz czy spadające promienie słoneczne, które grzeją. Autorka opowiedziała, skąd wziął się pomysł pisania dla dzieci, dlaczego lubi właśnie bajki i jak ważna w życiu jest wyobraźnia. Pani Jolanta bardzo przystępnie tłumaczyła swoim małym słuchaczom jak rodzą się pomysły na książki. Wszyscy mogli obejrzeć również książkę pt.„Konie: suita na cztery kopyta”, która opowiada o koniach żyjących w różnych rejonach ziemi. Na zakończenie Autorka rozdawała dzieciom kolorowe zakładki.