Biblioteka w Pogrzebieniu w dniu 9.04.2021 roku (piątek) oraz 12.04.2021 roku (poniedziałek) czynna wyjątkowo od 11.00 do 14.00.
Za utrudnienia przepraszamy!
Biblioteka w Pogrzebieniu w dniu 9.04.2021 roku (piątek) oraz 12.04.2021 roku (poniedziałek) czynna wyjątkowo od 11.00 do 14.00.
Za utrudnienia przepraszamy!
Rozpoczyna się spis powszechny! Najważniejsze badanie realizowane przez statystykę publiczną, dotyczące wszystkich mieszkańców Polski. Wejdź na http://spis.gov.pl i spisz się przez Internet, bo #liczysiękażdy!
Informujemy, że od 30 listopada otwieramy Biblioteki,
a książki będzie można wypożyczać z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Ponieważ w Bibliotece może przebywać maksymalnie 2 użytkowników,
zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego z Biblioteką:
GBP w Kobyli 32 430 12 00 oraz filia w Pogrzebieniu 32 430 10 12
i rezerwacji wizyt w celu uniknięcia kolejek.
Rekomendujemy wcześniejsze przygotowanie listy tytułów, które chcemy wypożyczyć.
Można to zrobić na 2 sposoby:
– zamówić przez telefon
– spisać na kartce
Nadal ograniczony jest swobodny dostęp do półek i samodzielne wybieranie książek.
Pamiętaj o zasadach rygoru sanitarnego: zasłaniaj usta i nos, dezynfekuj dłonie i zachowaj dystans min. 2 metrów.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://kornowac.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/187741/wydluzony_termin_naboru_kandydatow_na_rachmistrzow_terenowych_w_
Czy jak każdy mol książkowy, Ty również interesujesz się, zwyczajami czytelniczymi wybitnych literatów?
Pewna miłośniczka książek, Aleksandra Rybka, postanowiła sprawdzić, kiedy i gdzie słynne postacie ze świata kultury najchętniej oddają się lekturze. Udało jej się przeprowadzić wywiady z takimi osobami jak Jerzy Bralczyk, Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik czy Jerzy Jarniewicz, a zapisy z tych rozmów można przeczytać w książce „Pokaż mi swoją bibliotekę”. [Źródło: www.empik.com] Zakupiono ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Losy bohaterów tej książki – miejscami dramatyczne, a innymi razy wręcz przeciwnie, zabawne – to tylko pretekst, bowiem rozgrywają się na tle autentycznych wydarzeń z końca II wojny światowej i okresu utrwalania władzy ludowej na Górnym Śląsku. Dla mieszkańców tego regionu to czas wyjątkowo trudnych i bolesnych doświadczeń, które przekładają się na ich rodzinne, zawodowe i społeczne relacje.
Żołnierska służba w Wehrmachcie, pod wodzą gen. Andersa czy u boku Armii Czerwonej – podobnie jak mordy, gwałty i grabieże ze strony „wyzwolicieli”, jak katorżnicze wywózki Górnoślązaków w głąb Związku Radzieckiego i dyskryminowanie ich nie tylko przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – nie podlegają tu ocenie. Są za to wplecione w dość barwą opowieść o ludziach, którzy to przeżyli, którzy od pokoleń są ze sobą zżyci, których łączy śląska tożsamość, mimo wielu przeciwności i zawiłości, jakie pochodzą z obcego im świata. W stylu typowym dla Jerzego Buczyńskiego, autora tej powieści, jej narracja nakreślona jest językiem literackim, natomiast dialogi zostały przytoczone gwarą śląską, w zapisie fonetycznym, co stanowi próbę możliwie wiernego, choć i tak trudnego do uchwycenia w pisowni, żywego języka. Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Zakupiono ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku. Oficer żydowskiego pochodzenia został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Nagonka na niego zjednoczyła narodowców i prawicę. Georges Picquart, młody francuski oficer, odkrywa dowody na to, że najgłośniejszy proces o zdradę ojczyzny opierał się o sfabrykowane dowody. Najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę, a Picquart podejmuje walkę o ujawnienie prawdy.
Oni kłamią, by chronić swój kraj.
On mówi prawdę, by ten kraj ocalić.
Oficer i szpieg to jednocześnie trzymająca w napięciu do ostatniej chwili książka polityczno-szpiegowska i doskonała, uniwersalna powieść o wynaturzeniach władzy. To także historia o służbach specjalnych, które wymykają się spod kontroli prawa i zaczynają uprawiać własną politykę, wedle której w imię „bezpieczeństwa narodowego” można gwałcić prawa jednostki. [Źródło: www.taniaksiazka.pl] Zakupiono ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Bestsellerowa autorka serii „Żniwiarz” zabierze cię w nową podróż pełną demonów i mrocznych niespodzianek. Zakupiono ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W piątek 27 listopada Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów 2021 r. Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.
Źródło: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=22982&prev=1
UWAGA!
Na mocy ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 6 listopada 2020 r. biblioteki zostają zamknięte do 29 listopada 2020 roku.
“(…) 11a. Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe, instytucje kultury oraz inne podmioty działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2020 r. poz. 902) polegające na zakazie:
1) udostępniania zbiorów publiczności,
2) organizacji wydarzeń z udziałem publiczności. (…)”